Wydaje się banalnie proste, ale dla 70 milionów osób wyrażenie myśli w słowach to poważny problem. W Polsce jąka się ok. 500 tysięcy osób, częściej są to panowie (stanowią oni 58 proc. jąkających się). To wstydliwe zaburzenie, które sprawia, że wiele osób, próbując je ukryć, unika zabierania głosu. Brak płynności mowy jest przyczyną smutku, złości i utraty pewności siebie. Z jąkaniem można wygrać, ale potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Chociaż jąkanie to powszechny problem, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jego temat. Przy okazji Światowego Dnia Osób Jąkających się warto obalić część z nich.
Latest Posts
bilans_rok_2019 informacja_dodatkowa_rok_2019 rachunek_zysków_i_strat_rok_2019 zestawienie_zmian_w_funduszu_jednostki_rok_2019
Problemy, jakie chcę opisać, nie ustępują z ostatnim dzwonkiem w szkole, a trwają cały rok. Dlaczego nawiązuje do szkoły? Bo w okresie tych długich 9 miesięcy są najbardziej widoczne. O czym mowa? O Zaburzeniach Przetwarzania Słuchowego (APD)
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych zajęcia adresowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami, w tym tych objętych kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, organizuje się również za pomocą metod i technik kształcenia na odległość. Przedstawiamy kilka rekomendacji dotyczących pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami, które mogą być przydatne zarówno nauczycielom, jak i rodzicom.
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mielcu uruchamia wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich rodziców oraz nauczycieli:
Prawidłowe jedzenie jest bardzo ważne. Liczne badania wskazują na ścisły związek między sposobem odżywiania się, a tym jak funkcjonuje mózg zmuszany do intensywnej codziennej pracy i zmagania się z bodźcami niesionymi przez ciągły rozwój cywilizacji (technologia 5G, duże centra handlowe, internet).
Szanowni Państwo, pozwoliliśmy sobie na przygotowanie kilku propozycji, które ze strony pedagogicznej pomogą Państwu i waszym dzieciom, uczniom przetrwać te trudne chwile na nauce i zabawie zostając w swoich domach.